Mindfulness streso valdymo programa

Įsisąmoninimu grįsta (angl. Mindfulness) terapija – mokslas, integruojantis medicinos, psichologijos, filosofijos žinias bei tradicines žmonijos dvasines praktikas (budizmas, krikščionybė). Mindfulness paplito visame pasaulyje kaip psichologinė priemonė, padedanti šiuolaikiniam žmogui susidoroti su modernaus gyvenimo keliamais iššūkiais ir sustiprinti dvasios  gerovę.

Prieš 35 metus JAV Masačiusetso universiteto specialistai, vadovaujami prof. J. Kabatt-Zinno, sukūrė  Įsisąmoninimu grįstą streso valdymo programą ir pradėjo ją taikyti įvairiems žmonėms. Šios programos efektyvumas patvirtintas daugybe mokslinių tyrimų ir ji  efektyviai praktikuojama. Programą naudoja  JAV kariuomenė, „Google“, “Aplle”, kt.  korporacijos,  daugybė sveikatos priežiūros, ugdymo įstaigų. Mindfulness metodika  plačiai išplito visame pasaulyje ir paskutinias metais pasiekė Lietuvą. Įsisąmoninimu grįstos psichologijos  specialistųs rengia Lietuvos Sveikatos mokslų universitetas.

Mindfulness principai yra buvimas esamajame laike, “naujoko proto”  lavinimas, dėmesio valdymas; savo kūno pojūčių, minčių, emocijų, imulsų veikti atpažinimas, vertinimo atsisakymas, priėmimas, nesitapatinimas, neprisirišimas. Viso to išmokstama per  edukaciją, refleksijas, meditaciją, pratybas, kūrybinę veiklą, neformalią  kasdienę  praktiką, dėmesingą judesį. Grupė yra mokomoji, nereikalaujanti vėrimosi, asmeninės erdvės viešinimo.

Mindfulness dvasią ir vieną iš šios terapijos technikų – kvėpavimą –  puikiai atskleidžia žymioji Oprah Winfrey savo knygoje “Mano gyvenimo atradimai”:

“Pagrindinis ir svarbiausias mano gyvenimo tikslas – neprarasti ryšio su dvasiniu pasauliu. Visa kita išsispręs – aš tai tikrai žinau. Pagrindinis mano dvasins principas – stengtis gyventi šia akimirka, jausti dabarties galią,  atsispirti pagundai įkyriai planuoti ateitį ar apraudoti praeities klaidas.   Raktas į laimingą gyvenimą yra  paprasčiausias dabarties akimirkos įsisąmoninimas. Ji yra kintatnti ir vis iš naujo apibrėžia, ką reiškia gyventi.. Dvasingumas gali būti toks paprastas ir kartu nepaprastas dalykas, kaip viso savo dėmesio sutelkimas į kitą žmogų, nenukrypstant prie apmąstymų, ką tuo metu dar galėtume nuveikti. Arba pastangos padaryti kažką gero kitam. Arba pradėti dieną tylos akimirka. Arba pabusti nuo kavos kvapo, “raguti” jos aromatą pasitelkiant pojūčius, paverčiant kiekvieną gurkšnį grynu malonumu, o kai tas  malonumas išblėsta, pastumti kavą į šalį.

Aš tikrai žinau, kad šviesa į jūsų gyvenimą prasiskverbia sulig kiekvienu sąmoningu įkvėpimu. Kvėpuokite lengvai. “

Dzenbudizmo mokytojas Thich Nhat Hanhas sako, kad patiriant stiprų, nemalonų ir negatyvų jausmą galima nusiraminti, sutelkus dėmesį į kvėpavimą. Pasinaudokime jo mokymu:

„Susikoncentravę į kvėpavimą, į įkvėpimus ir iškvėpimus, nusiraminsite. Tiesiog sutelkite dėmesį į kvėpavimą pilvo srityje. Įkvėpdami pajuskite, kaip pilvas pučiasi, iškvėpdami – kaip jis mažėja.  Paanalizuokite savo kvėpavimą – ar jis greitas ir paviršutiniškas, ar gilus ir lėtas? Įkvėpkite ir iškvėpkite sąmoningai, kad kvėpavimas būtų ramus. Įkvėpdami ir ikvėpdami pajuskite, kaip jūsų emocija atslūgsta. Iškvėpdami pajuskite, kaip traukiasi pyktis ar baimė. Įkvėpdami pajuskite, kaip šios emocijos nelieka. Iškvėpdami pajuskite, kad šios emocijos nėra. Išlaikykite ramybės pojūtį. Juk jūs išsivaduojate iš emocijos nelaisvės. Galite sau leisti suvokti  savo gilų ryšį su žmogumi ar situacija, kuri sukėlė šią emociją. Galite sau leisti veikti,  pasikliaujant  savo gyvybine jėga ir išgyvenant savo ir pasaulio  visuminį ryšį taip, kaip jūs tai suprantate. Galite leisti sau būti ramiam, taikiam, laimingam“.

Mindfulness padeda žmonėms naujai pamatyti ir išjausti pasaulį ir save. Ir moko tai daryti ramiai, kantriai ir išmintingai.

Mindfulness  plius yra tęstinė šeštadienio užsiėmimų programa, susidedanti iš 3 val. psichologinės edukacijos, 2 val. atsitraukimo ir savarankiško meditavimo praktikos baseinuose ir pirtyse bei savarankiška tylos meditacija iki sekmadienio ryto.

Vieno užsiėmimo kaina varijuoja nuo 18 iki 26 Eur. Taikomos nuolaidos.

Plačiau apie „Mindfulness plius“ programą sužinosite, 2019 m.sausio 12d. 10 val.  atvykę į  Birštono EGLĖS sanatorijos biblioteką (A235), kur vyks nemokamas programos pristatymas ir renkama grupė.

 

Detalesnė informcija:

Janina Klimantavičienė,

Tel. 8 698 79052, el.p.   klimantavičiene@gmail.com.